26. Międzynarodowy
Kongres Ochrony Środowiska

RELACJA Z KONGRESU

388

Uczestników stacjonarnych

72

Prelegentów

50

Patronów i Partnerów

minut trwania merytorycznych dyskusji

810

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem 26. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, który miał miejsce 18-19 października w Poznaniu w Hotelu Novotel Poznań Centrum.

W Kongresie wzięło udział ponad 380 uczestników stacjonarnie, odbyło się 8 paneli dyskusyjnych w ramach
7 sesji tematycznych. Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była uroczysta Gala, w trakcie której zostały wręczone nagrody środowiskowe. Zakończyła się ona koncertem Zespołu Elektryczne Gitary.

18 października 2022 r.
I dzień obrad Kongresu ENVICON

19 października 2022 r.
II dzień obrad Kongresu ENVICON

Sesja Inauguracyjna. Cele klimatyczno-środowiskowe w nowych realiach – możliwe czy nie?

Klimat i środowisko to słowa, które w ciągu ostatnich kilku lat są odmieniane przez wszystkie przypadki. Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń, gdzie pokazana została bliska perspektywa i przewidywane scenariusze zdarzeń dla gospodarki komunalnej. Podczas kongresu wskazane zostały kierunki, w których będzie zmierzała branża.


Henryk Kowalczyk, Wicepremier oraz Minister rolnictwa i rozwoju wsi i dodał, był gościem Kongresu i zabrał ważny głos na temat trwających prac nad zsynchronizowaniem zapisów dotyczących biogazowni. Chodzi o to aby substratem dla biogazowni były zarówno odpady porolnicze jak i komunalne odpady biodegradowalne. Wszystko po to aby zwiększyć możliwości biogazowni – wyjaśnił minister Kowalczyk.


Podsumowanie sesji oraz wypowiedź Ministra Henryka Kowalczyka
ws. nowego systemu energetycznego

Icon Icon

Wypowiedź Kamila Majerczaka
z Grupy PreZero

Sesja Gospodarka odpadami w czasach kryzysu

Prelekcję wprowadzająca w sesji wygłosił Robert Chciuk, Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Była ona wprowadzeniem do burzliwej dyskusji na temat obecnego systemu gospodarowania odpadami oraz konieczności zmian związanych z kryzysem energetycznym.


W panelu wzięli udział: Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Dominik Bąk, Przedstawiciele samorządów – Andrzej Porawski (Związek Miast Polskich), Leszek Świętalski (Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej) i Mateusz Oszmaniec (Miasto Bytów). Zaszczycili nas swoją obecnością również Przedstawiciele izb branżowych: Michał Dąbrowski (Polska Izba Gospodarki Odpadami ), Tomasz Uciński (Krajowa Izba Gospodarki Odpadami), Karol Wójcik (Izba Branży Komunalnej) oraz Bartosz Kubicki (Elektrorecykling).


Icon

Podsumowanie sesji

Sesja Woda i Klimat

Zagadnienia, które pojawiły się w trakcie sesji dotyczyły potencjalnych możliwości finansowania inwestycji
i technologii, jednak kluczowym tematem dyskusji były taryfy oraz problemy z energochłonnością branży.
W panelu wzięli udział prezesi wodociągów dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami oraz planami na przyszłość. Branża znajduje się w trudnym momencie. Wysokie ceny energii wymagają inwestycji
w rozwiązania energooszczędne i zmierzające do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej.


Icon

Podsumowanie sesji

Sesja Narzędzia do osiągania celów odpadowych: BAT, ROP i system kaucyjny

W trakcie sesji wysłuchaliśmy czterech wystąpień oraz panelu dyskusyjnego, którego wiodąca tematyka krążyła wokół rozszerzonej odpowiedzialności producenta, systemu kaucyjnego oraz technologii obecnych na rynku i możliwych do wykorzystania w kontekście ROP.


Icon

Podsumowanie sesji

Sesja Zrównoważony Rozwój – Nowe trendy CSR i ESG w branży komunalnej i przedsiębiorstwach

Ta sesja to nowość podczas Kongresu, a jednocześnie odpowiedź na nowe zagadnienia i wymogi rynkowe. Rozmawialiśmy na tematy CSR i ESG w spółkach komunalnych i przedsiębiorstwach. Zastanawialiśmy się jak nowe wymogi będą miały przełożenie na finansowanie przedsiębiorstw oraz różnego rodzaju działalność niefinansową. W omawianym spotkaniu udział wzięli Jolanta Okońska-Kubica (komitet ds. ESG, Krajowa Izba Gospodarcza), dr Jędrzej Bujny (Bujny), Anna Żyła (Bank Ochrony Środowiska), Agnieszka Kaczmarek (Aquanet), Aneta Fusiara (Deloitte) oraz online Monika Porębska (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska).

Gala Kongresu ENVICON

Podczas Gali Kongresu, która odbyła się w Hotelu Andersia, zostały wręczone nagrody środowiskowe
w konkursach. Po raz dwudziesty trzeci w historii poznaliśmy zwycięzców Konkursu Puchar Recyklingu.
A to jedyny w Polsce konkurs, który w kompleksowy sposób ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Zostały wręczone także nagrody w konkursach: Promotor Czystej Energii, Nagroda Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki, Ekoodpowiedzialni w biznesie oraz Dyrektor Roku Zakładu Oczyszczania Miast. Zwieńczeniem Gali był koncert zespołu Elektryczne Gitary.

Icon

Laureaci w konkursie
„Promotor Czystej Energii”

Icon

Laureaci w konkursie „Nagrody Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki"

Icon

Laureaci w konkursie „Ekoodpowiedzialni w biznesie”

Icon

Laureat w konkursie „Dyrektor Roku Zakładu Oczyszczania Miasta 2021”

Icon

Laureaci konkursu
„Puchar Recyklingu”

Sesja Energia. Nowe źródła energii i perspektywa dla branży komunalnej

Drugi dzień Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON otworzyła sesja Energia - nowe źródła energii i perspektywa dla branży komunalnej. Głównymi tematami dyskusji były konieczność szybkiego uzyskania niezależności energetycznej od paliw kopalnych, możliwości rozwoju OZE oraz potencjał alternatywnych źródeł energii w Polsce. Niestety cieniem nad debatą kładzie się kryzys energetyczny.


Icon

Podsumowanie sesji

Sesja Energia. Biometan, CNG i wodór w gospodarce komunalnej

Kryzys gospodarczy i inwazja Rosji na Ukrainę zmieniają sytuację na europejskim rynku energetycznym.
Na pierwszy plan wysuwa się uniezależnienie od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Europa poszukuje rozwiązań, które mogłyby stać się elementem samowystarczalności energetycznej. Jednym z nich jest rozwój biogazowni i biometanowni.

Icon

Podsumowanie sesji

Sesja Nauka, biznes, technologia – Czy możliwa jest ich synergia w branży komunalnej

„Nauka, biznes, technologia dla klimatu i środowiska” w tym kontekście rozważano zagadnienia związane
z obowiązującymi i przyszłymi wymogami dotyczącymi pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej, ze zmieniającą się sytuacją na branżowym rynku pracy (branża komunalna i ochrona środowiska), postępem technologicznym, a także zagrożeniami wynikającymi z występowania rozbieżności pomiędzy edukacyjnymi możliwościami i ofertą naukowych instytucji, a realnym zapotrzebowaniem na specjalistów oraz technologie. Głos w dyskusji zajęli m.in. przedstawiciele przedsiębiorstw, samorządu i świata nauki.

Icon

Podsumowanie sesji

Uczestnicy i kuluary konferencji